Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaką wagę samochodową wybrać? Podpowiadamy, która z nich będzie najlepsza

Co do tego, że waga samochodowa jest wieloletnią inwestycją nie ma już chyba żadnych wątpliwości. Warto zainwestować w nią nieco więcej, by w późniejszym czasie móc cieszyć się bezawaryjnością. Przedstawimy rodzaje wag i ich zastosowanie. Zaczynajmy!

Pomost – główny element konstrukcyjny

W skład wagi samochodowej wchodzi pomost, czujniki tensometryczne, miernik wagowy i konieczność legalizacji. Odnosząc się do pierwszego wymienionego elementu warto zwrócić uwagę na różnorodność proponowanych przez firmy pomostów. Wśród nich są takie o konstrukcji żelbetonowej, stalowo-betonowej i stalowej. Głównym warunkiem oddania pomostu do użytku jest niewyginanie się podczas sporego ucisku samochodu.

Pomosty stalowo-betonowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem, głównie ze względu na ich przystępną cenę i dobrą jakość. Dodatkowe zabezpieczenie, czyli stalowa rama ma za zadanie chronić płytę betonową przed jakimikolwiek uszkodzeniami.

Rodzaj, typ, producent – czujniki tensometryczne

Ten rodzaj czujnika odpowiedzialny jest za pomiar siły ściskającej, rozciągającej i naprężenia. Charakteryzują się przede wszystkim dużą dokładnością, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza przy pomiarach decydujących o wysłaniu transportu na trasę. Istotny jest tutaj stabilny fundament wagi, który uniemożliwi przemieszczanie się czujnika – wahania o nawet 2-3 mm skutkują niedokładnymi pomiarami.

A co z legalizacją?

Aby waga uczestniczyła w bezpośrednim obrocie handlowym konieczna jest jej legalizacja, tzn. stwierdzenie spełnienia wymagań określonych w przepisach. Wyróżnia się legalizację pierwotną i po upłynięciu terminu ważności poprzedniej legalizacji.

Rodzaje wag samochodowych – najazdowa i zagłębiona

Do wyboru masz dwa rodzaje wag samochodowych. To, na którą z nich się zdecydujesz w dużej mierze zależy od branży i ilości miejsca na placu. Wyróżniamy wagi:

1. Najazdowe

Wyposażone w pomost umiejscowiony ponad powierzchnią gruntu. Samochód wjeżdża po najeździe stalowym lub betonowym. Zanieczyszczenia najczęściej usuwa się mechanicznie lub myjką pod ciśnieniem.

2. Zagłębione

Niezwykle przydatna w miejscach, gdzie pole manewrowe dla aut jest ograniczone. Budowana równo z powierzchnią drogi, wyposażana w system, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie wód opadowych.

Przy wyborze wagi kieruj się przede wszystkim dokładnością pomiarów i jej trwałością. Inwestycja powinna być użytkowana przez około 15-20 lat, przy systematycznym serwisowaniu i dbaniu o jej czystość. Solidne fundamenty i wysoka jakość materiałów pozwolą stworzyć wagę idealną.

Materiał powstał przy współpracy z producentem wag samochodowych, marką Gawag Polska.

wagi samochodowe Gawag

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jaką wagę samochodową wybrać? Podpowiadamy, która z nich będzie najlepsza”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *