Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Śmierć bliskiej osoby za granicą. Co dalej?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragedia dla całej rodziny i niestety to na niej spoczywa zwykle organizacja pochówku. Co zrobić, jeśli ktoś z naszej rodziny zmarł za granicą i chcemy przetransportować zwłoki do kraju?

pogrzeb

Fotografia: pogrzeb bliskiej osoby

Kto może dopełnić wszelkich formalności i czy możemy zlecić to firmie pogrzebowej? Poniżej kompleksowe informacje na temat transportu zwłok z zagranicy.

Kto ma prawo do sprowadzenia zwłok

Według przepisów prawa, zmarłego może sprowadzić do kraju tylko najbliższa rodzina. Należą do nich: współmałżonek oraz dzieci, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo, rodzeństwo rodziców, wnuki i prawnuki.

– By tego dokonać, potrzebne jest załatwienie spraw formalnych. Możemy zająć się tym osobiście lub zlecić formalności zakładowi pogrzebowemu, jak podkreśla specjalista z firmy Witwicka Usługi Pogrzebowe.

Wniosek o zgodę na transport ciała

Konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o zgodę na transport ciała zmarłego do starosty bądź prezydenta miasta. Wymagane będą dane osoby wnioskującej oraz osoby zmarłej wraz z ostatnim adresem zamieszkania. Konieczne jest wskazanie, jakim środkiem transportu zwłoki zostaną przetransportowane do Polski. Kolejnym dokument musi potwierdzać śmierć zmarłego – akt zgonu, koniecznie przełożony przez tłumacza przysięgłego na język Polski. Powinniśmy przedstawić dokument, który potwierdzi przyczynę śmierci lub jednoznacznie stanowił będzie o tym, że zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu maksymalnie trzech dni. Tyle samo czasu od dnia wydania decyzji pozostaje na transport zwłok i w tym czasie musimy wystosować wniosek do konsulatu z państwa, w którym zmarł nasz bliski.

Dodatkowe formalności

Jeżeli śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, samobójstwa lub zabójstwa, trzeba ubiegać się o pozwolenie sądu lub policji. Do obowiązków konsulatu należy opieczętowanie trumny. To samo dotyczy urny z prochami. Zarówno trumny jak i urny muszą być metalowe i hermetyczne, umieszczone w drewnianej skrzyni. Zakład pogrzebowy powinien przygotować oświadczenie, iż zwłoki bądź prochy zostały zabezpieczone.

W przypadku urny, konieczne jest również zaświadczenie potwierdzające kremację. Trzeba je przedstawić w konsulacie. Warto wiedzieć, że profesjonalny zakład pogrzebowy podejmie się za nas dopełnienia wszelakich formalności po podpisaniu upoważnienia. Łatwiej będzie nam wówczas przebrnąć przez nieprzyjemne procedury.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Śmierć bliskiej osoby za granicą. Co dalej?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *