Kategorie

Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak naprawić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Jak naprawić tapicerkę skórzaną w samochodzie?

Trzeba przyznać, że tapicerka skórzana w samochodzie prezentuje się niezwykle elegancko, jednak ma też wady, a jedną z nich jest łatwość jej uszkodzenia. Wiele osób sądzi, że w takim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest oczywiście jej wymiana. Ale tutaj należy zdawać sobie sprawę, że wymiana tapicerki jest niezwykle kosztowna. Na szczęście są alternatywne metody. Rysy i pęknięcia najczęściej pojawiają się w okolicach bocznej części oparć. Skóra przeciera się także w miejscu dla kierowcy, szczególnie jeżeli samochód jest długo i często eksploatowany.

czyszczeni auta

Na szczęście można takie uszkodzenia samodzielnie naprawić i tutaj bardzo dobrze sprawdzi się, np. zestaw do renowacji skóry. Na początek oczywiście trzeba oczyścić powierzchnię. Najlepiej zrobić to odkurzając cały samochód. Dodatkowo warto jeszcze zastosować wodę z mydłem, którą usuniecie zaschnięte zabrudzenia. Całość wycieramy szmatką, która zbiera brud i do tego celu najlepiej zastosować szmatkę z mikrofibry. Już na tym etapie mamy dla Was kolejną radę, a mianowicie nie oszczędzajcie na szmatkach. Jeżeli nasiąknie ona zanieczyszczeniami, to warto jak najszybciej wymienić ją na czystą. Tutaj pojawia się jeszcze jedno pytanie: jak ścierać sam brud? Należy to robić prostymi ruchami w kierunku najbardziej zabrudzonego elementu.

Czyszczenie i szlifowanie

Na razie tapicerka skórzana została tylko wstępnie oczyszczona. W następnym etapie należy zastosować rozpuszczalnik, którym usuniecie też wierzchnią warstwę znajdującej się na tapicerce farby. Tutaj koniecznie trzeba zastosować rozpuszczalnik GLD. Po nałożeniu go należy wyszlifować powierzchnię, ale nie papierem ściernym, lecz należy zastosować dedykowaną do tego celu gąbkę. Powierzchnię trzeba szlifować okrężnymi ruchami. Pozostaje jeszcze przetrzeć skórę benzyną ekstrakcyjną.

Aplikacja płynnej skóry

Gdy już oczyścicie powierzchnię, możecie przejść do naprawy właściwej, a mianowicie możecie nałożyć preparat wypełniający ubytki, czyli tzw. płynną skórę. Ma ona postać gęstej cieczy i znajduje się w tubce z aplikatorem. Tą gęstą substancję musicie dokładnie rozprowadzić, używając do tego celu szpachelki. Preparat nakładamy warstwami. Po każdej warstwie musimy odczekać 20 minut do jej wyschnięcia. Następnie nakładamy kolejną i znów czekamy. Czynności powtarzamy do momentu aż efekt będzie zadowalający. Pamiętajcie, aby zawsze zachować maksymalną precyzję pracy. Gdy już płynna skóra wyschnie, możecie przejść do malowania. Oczywiście do tego celu należy zastosować dedykowaną farbę. Nanosimy ją za pomocą specjalnej gąbki. Koniecznie musicie wklepywać farbę ruchami prostopadłymi do naprawianej powierzchni. Gdy już nałożycie kilka warstw farby i uznacie, że efekt jest zadowalający, to powinniście nałożyć jeszcze lakier. Po nałożeniu farby i lakieru należy poczekać aż farba całkowicie wyschnie. Aby przyspieszyć ten proces można zastosować suszarkę bądź opalarkę. Można zakupić preparat w zestawie z kosmetykami pielęgnacyjnymi do skóry i po przeprowadzeniu naprawy nałożyć na jej powierzchnię.

Szybkie rozwiązanie na już, czyli szybki klej cyjanoakrylowy

Jeżeli nie macie czasu ani chęci na mozolne wykonanie naprawy, to możecie zdecydować się na jeszcze jedną szybką metodę. W tym przypadku wystarczy skleić mocno przetarte powierzchnię wybierając do tego celu szybki klej cyjanoakryowy. Oczywiście i tutaj musicie zachować pełną precyzję i dokładność. Trzeba unikać nadmiaru kleju przy aplikacji. Alternatywą jest zastosowanie łat ze skóry i również tutaj przydadzą się kleje cyjanoakrylowe. To najbardziej powszechnie stosowane spoiwa, chociażby przy naprawie butów.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Redaktor działów: Finanse i bankowość. Specjalizuje się w tematyce okołogospodarczej i politycznej.
Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak naprawić skórzaną tapicerkę w samochodzie?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *